Każdy turysta przy wyborze Noclegu w Stroniu Śląskim w okolicach Czarnej Góry rozważa kilka czynników, z którym głównym i decydującym jest cena, następnie jakość, odległość od wyciągów i innych atrakcji i udogodnień . W samej gminie Stronie Śląskie jest ponad 350 obiektów noclegowych z czego największym i najbardziej reklamowanym są Apartamenty i Hotel Czarna Góra. Pozostałe to albo obiekty małe, rodzinne , prowadzone w domach lub przy domach lub budynki stawiane typowo pod najem. Tych jest naprawdę dużo i walka cenowa pomiędzy nimi doprowadziła do szeregu absurdów;
Pierwszym z nich jest to, iż cena za nocleg jest niższa niż cena karnetu na wyciąg narciarski, co jest ewenementem. Przyjmuje się, że nocleg powinien być w co najmniej tej samej cenie co koszt dziennego karnetu narciarskiego.
Kolejnym jest operowanie cenami poniżej opłacalności inwestycji. Lubimy narzekać na wszystko i tak turyści narzekają albo na wysokie ceny albo na standard noclegu i cen dostępu do atrakcji turystycznych, a obiekty narzekają na przerost konkurencji i dumping cenowy. Każdy medal ma oczywiście dwie strony. Niższe ceny przyciągają w rejon więcej klientów, jednak oferty poniżej kosztów utrzymania i amortyzacji obiektu doprowadzą do pozostania na rynku tylko dużych graczy a w konsekwencji do wzrostu cen po wyeliminowaniu mniejszej konkurencji. Na tym tracą nie tylko lokalni przedsiębiorcy, którzy nie mogą postawić obiektu na kilkaset miejsc noclegowych , ale i turyści szukający spokoju i prywatności w mniejszych obiektach. Jednocześnie wszyscy włącznie z Państwem i Gminą szukają sposobu, by z obiektu wydusić więcej z podatków, danin, opłat. Przyjęło się powszechnie uważać, że osoba prowadząca działalność gospodarczą jest z samego założenia zamożna. Klimat przyjazny przedsiębiorczości jednak dawno się już skończył i nie zapowiada się by wrócił w tak mocno rozbudowanym Państwie Socjalnym.
Łatwo jest dywagować, ale każdy business oparty jest jednak na wyliczeniach. Aby uświadomić ludzi w ilości opłat proszę spojrzeć na poniższą listę kosztów ponoszonych przez obiekt;
Prąd, Wodociągi, Gaz, ZUS, Internet, Ochrona, Abonament RTV, Związki twórców i praw autorskich (5 różnych), Telefon, Hosting, Domena, Śmieci, Podatek gminny, Ubezpieczenie budynku, Koszty księgowe, Opłaty bankowe, Podatek Państwowy, Prowizja portali noclegowych, Sprzątanie , Pralnia , Prowizja operatora kart płatniczych, Abonamenty w portalach noclegowych, Reklama , Marketing, Eksploatacja budynku, Naprawy, Kradzieże, Zniszczenia, Inne zakupy, Koszty pracownicze, amortyzacja budynku…
Z samego podsumowania kosztów wynika już, że mały obiekt nie może oferować noclegu poniżej 47zł/osobę. Gdy doliczymy do tego amortyzację na poziomie 20lat wychodzi już 111zł/osobę. I tak naprawdę dopiero ceny hotelowe, jakie są w większych miastach, zaczynające się od 150zł/osobę dają obiektowi realne i satysfakcjonujące zyski. A takich cen właściwie w rejonie Stronia Śląskiego nie ma. Osoby podróżujące niech mają więc na uwadze, że w obecnych warunkach gospodarczych nie da się oferować wiecznych super-promocji i głównym czynnikiem ustalania cen są koszty, a nie pazerność właściciela , a osoby planujące budowę nowego obiektu lepiej niech zastanowią się, wyliczą, czy aby na pewno się on zwróci. Jak więc sobie radzić w obecnej sytuacji? ; prowadzić inną, dodatkową działalność i czekać na lepsze jutro..